close
تبلیغات در اینترنت
اپل با آیفون‌های جدید خود، چه سیاستی را در پیش گرفته است؟
آخرین مطالب

اپل با آیفون‌های جدید خود، چه سیاستی را در پیش گرفته است؟

اپل با آیفون‌های جدید خود، چه سیاستی را در پیش گرفته است؟ | ترنجی

 • اپل با آیفون‌های جدید خود، چه سیاستی را در پیش گرفته است؟ | ترنجی
  104

  هفته پیش بود که اپل بالاخره از تلفن‌های هوشمند جدید خود موسوم به آیفون 7 و آیفون 7 پلاس رونمایی کرد. این دو تلفن هوشمند از لحاظ مشخصات باطنی شاهد تغییراتی مهم از جمله دوربین کاملا جدید، سخت‌ افزاری قوی تر، باتری بزرگ‌ تر و دکمه هوم مجهز به فورس تاچ بوده‌ اند؛ اما یکی از ایراداتی که بشدت به این تلفن هوشمند وارد شده است، عدم تفاوت زیاد در طراحی و برخی بخش‌های دیگر بوده است. شاید برخی اپل را در زمینه تولید تلفن‌های هوشمند تازه، ناتوان بنامند، اما به نظر ما این سیاست جدید اپل است. در ادامه با ترنجی همراه شوید.

  قبل از اینکه شروع کنیم، می‌خواهم اعلام کنم که علاوه بر متن مطلب، می‌توانید ویدئوی موضوع سیاست اپل را از طریق ویدئوی زیر تماشا کنید. در قسمتی از این ویدئو کمی مشکل صدا وجود دارد که بابت آن عذرخواهی می‌کنیم.

  زمانی که آیفون برای اولین بار رونمایی شد، اپل در حال برداشتن اولین قدم‌ها در زمینه تلفن‌های هوشمند بود. پس از آن و در زمان عرضه آیفون 3G، سیاست اپل تبدیل به یک چرخه دو ساله شد که در هرسال، آیفون‌ها تغییرات خاصی داشتند. اجازه دهید کلی بگویم؛ در آیفون n، تغییرات اساسی در زمینه طراحی و صفحه نمایش و بخش‌‌های دیگر اعمال می‌شد و در آیفون nS، تغییرات عمدتا در باطن تلفن هوشمند جای می‌گرفتند و البته یک نوآوری خاص نیز در آن اضافه می‌شد. این روند را تا آیفون 5 اس شاهد بودیم، اما از نظر ما، اپل از زمان عرضه آیفون 6 یعنی در سال 2014 تصمیم گرفته است که طول این چرخه دو ساله را به سه سال افزایش دهد. اما این یعنی چه؟ در حقیقت اپل، یک دوره سه ساله کامل را گذارنده است و می‌خواهم که آن را به شما نشان بدهم.


  سال 2014 – آیفون 6

  33

  اپل تا قبل از عرضه تلفن هوشمند آیفون 6 از تلفن‌های هوشمندی با صفحه نمایش 4 اینچ و طراحی آشنا استفاده می‌کرد، اما ناگهان اپل در این سال، آیفون 6 را با تغییرات فوق‌العاده بزرگ روانه بازار کرد. این آیفون از طراحی بهره‌ می‌برد که در هیچ آیفونی شاهدش نبودیم؛ بدنه تمام فلزی با لبه‌های منحنی و صفحه نمایشی پوشیده شده با شیشه 2.5D از تغییرات مهم طراحی این دستگاه بودند. مورد مهم دیگری که برای بسیاری فوق‌العاده مهم بود، افزایش اندازه صفحه نمایش به 4.7 و 5.5 اینچ بود. همانطور که می‌بینید، اپل در این تلفن هوشمند تغییرات مهمی در زمینه طراحی و صفحه نمایش و سایر بخش‌های مرتبط اعمال کرد که برای بسیاری خوشایند بود و باعث شد که آیفون 6 و 6 پلاس از فروش خوبی برخوردار شوند. در حقیقت این همان آیفون n که انتظارش را داشتیم است. درست است که این آیفون در اثر فشار کمی خم می‌شد و کاربران را ناراضی کرده بود، اما شاید این خودش سوژه‌ای بوده که اپل کاربران را به سری بعدی بکشاند.


  سال 2015 – آیفون 6 اس

  22

  این همان سالی است که انتظار داشتیم آیفون nS رونمایی شود؛ محصولی قدرتمند‌تر و با نوآوری‌های بیشتر و البته بدنه‌ای محکم‌ تر. مسلما این یک سری S بود و این یعنی که اپل در این سری، تغییرات ظاهری چندانی اعمال نکرده و فقط به ویژگی‌های سخت‌ افزاری خواهد افزود. تغییراتی مانند دوربین بهتر، بدنه محکم‌تر و البته فناوری لمس سه بعدی، چیزهایی بودند که در آیفون‌های 2015 بسیار دوست داشتیم، اما مسلما این سری اصلا به عنوان یک نسل کاملا تازه به شمار نمی‌رفت و بیشتر یک ارتقای سخت افزاری بود. بسیار خب، پس تا اینجا، شاهد چرخه‌ای بودیم که حدود چندین سال است که اپل از آن استفاده می‌کند. حال باید منتظر آیفون انقلابی بعدی باشیم؟ شاید نه.


  سال 2016 – آیفون 7

  11

  آیفون‌های جدید اپل از بهترین تلفن‌های هوشمند این شرکت هستند، اما به جرئت می‌توان گفت که تغییرات اعمال شده در این سری، چیزی نیست که همانند سال‌های قبل درخور نام یک آیفون کاملا جدید باشد. آیفون‌های جدید مسلما از دوربین‌های بهتر، بدنه‌ای ضد آب، دکمه هوم جدید و ویژگی‌های جدیدتر برخوردار شده اند؛ اما چیزی که خیلی از کاربران انتظارش را داشتند در آیفون حضور نداشت و آن، طراحی است. شاید در اینجا بگویید که اپل دیگر نوآوری در طراحی ندارد و باید آن را کنار بگذاریم؛ اما اگر اخبار را دنبال کرده باشید، اپل احتمالا در سال بعد از آیفونی رونمایی می‌کند که نسبت به این سه آیفون اخیر کاملا متفاوت تر است. برخی می‌گویند که این تغییرات بخاطر دهمین سالگرد عرضه آیفون است، اما در کنار این موضوع، می‌توان فهمید که چرخه اپل حالا به یک چرخه سه ساله تبدیل شده است. اجازه دهید به صورت کلی اشاره ای کنم:

  • آیفون 6 آن تغییر انقلابی بود که کاربران اپل انتظارش را می‌کشیدند؛ طراحی جدید، صفحه بزرگ‌تر و همان ویژگی‌های جذاب یک آیفون.
  • آیفون 6 اس تغییرات سخت افزاری معمولی را همانند سایر سری‌های اس آیفون به همراه داشت و چندان تغییر انقلابی نبود.
  • آیفون 7 باید یک آیفون کاملا انقلابی می‌بود، اما اپل در این سری، تصمیم گرفت که آیفون‌های دوسال پیشش را کاملا به کمال برساند.

  همانطور که می‌بینید، این‌ها چیزهایی هستند که درطی سه سال اخیر دیده ایم و تا حدی، سیاست جدید اپل را به ما نشان می‌دهد. آیفون 7 در حقیقت نماینده دو آیفون قبلی است و اینجاست که تا حد ممکن این سری را به غایت خود برساند، اما در محدوده‌ای که اصول آیفون اول تغییری نکند. اما پس از آن چه؟ پس از پایان این سه سال، سه سال جدیدی شروع می‌شود و اپل یک آیفون کاملا متفاوت‌تر عرضه می‌کند و ماجرا همین‌طور ادامه دارد تا اپل باری دیگر تغییر سیاست دهد. ما نمی‌گوییم که اپل حتما چنین اقدامی را به ثمر خواهد رساند، اما پیش بینی من از سیاست جدید و راهبرد آینده اپل به این صورت بود. شاید این سیاست جذابی برای کاربران نباشد، اما درکل اپل است و تصمیماتش.

  نظر شما چیست؟ شما درباره آینده اپل چه فکر می‌کنید؟

  تهیه شده توسط حسین میرنژاد

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلبنظرات برای این پست غیر فعال میباشد .